- 19.4.2021
Tak jako každý rok i letos jsme nezapomněli uctít památku obětí bombardování Plzně, které se stalo ke konci 2. Světové války. První místem kde jsme položili kytici a uctili památku minutou ticha byl pomník v Jateční ulici tehdy zaniklé plzeňské čtvrti Cikánka, která padla popelem při drtivém náletu na konci 2. světové války právě 17. dubna 1945. Při náletu na tuto čtvrť zahynulo v podzemním krytu, na který dopadla letecká puma více než sto civilistů.
Dalším pietním místem byl pomník v Sousedské ulici na Doubravce, kde během tohoto náletu před 76 lety zahynulo 118 osob.
Kvůli epidemiologické situaci a vládním nařízením sobotní pietní akty musely obejít bez účasti široké veřejnosti a čestné stráže.
Letecký útok na Plzeň 17. dubna 1945 byl operací britského královského letectva (RAF) na jaře 1945, v závěru druhé světové války. Při nočním náletu bombardérů na západočeské město Plzeň mělo být především poškozeno seřazovací nádraží. Oproti předchozím pokusůmamerického letectva byl komplex nádraží naprosto zničen, poškozeny však byly i oblasti v okolí. Útok je považován za nejmohutnější, nejtěžší, nejničivější a nejtragičtější z náletů na Plzeň.
Následky a škody nálet
Počty obětí při náletu byly násobně větší než při nejhorších z předchozích náletů. Jejich přesný počet není znám, což bylo dáno velkým počtem mrtvých i jejich postupným objevováním. Odhady se pohybují od více než 600 po přibližně 850 zabitých. Historik Miroslav Eisenhammer k číslu 624 obětí uvedl, že jde o orientační číslo nezahrnující značný počet zahynulých německých vojáků a ani zemřelé na následky zranění. Vyprošťování obětí probíhalo pomalu a ještě v červnu byli z trosek odváženi mrtví. Zcela zničeno bylo 120 domů (nepočítaje kolonii Cikánku), dalších 154 bylo poničeno těžce a 2053 domů utrpělo lehké poškození.
Text a foto. prap. Marek Boháč
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%BD_%C3%BAtok_na_Plze%C5%88_17._dubna_1945